KLUB

Naszym celem jest wytrenowanie ciała i umysłu na wzór bushi – rycerzy, wojowników dawnej Japonii oraz doskonalenie się w sztukach walki Kraju Kwitnącej Wiśni. 

kenjutsu iaido battojutsu Warszawa

Zapraszamy do “SZKOŁY SAMURAJÓW” 

PIERWSZEJ SEKCJI KEN-JUTSU BATTO-DO W POLSCE ZAŁOŻONEJ I PROWADZONEJ PRZEZ

HANSHI TOMASZA PIOTRKOWICZA

7. dan battodo (nadany w Japonii 2016 r.)

7. dan tameshigiri (nadany w 2012 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenia Goshindo) 
5. dan battodo i tytuł shidachi (nadany w 2016 r. przez Ryuseiken Battodo Kyokai)

5. dan battodo (nadany w 2005 r. przez Ogólnojapoński Związek Toyama-ryu Battodo)

poza tym jest ekspertem walki tradycyjną bronią (6. dan bo-jutsu, 5. dan so-jutsu, 5. dan tanto-jutsu, 5. dan kodachi)

oraz walki wręcz (8. dan karate).

 
Uprawia japońskie sztuki walki od 1970 r.

szermierka kendo Warszawa

ZAPISY bezpośrednio przed zajęciami. W roku szkoleniowym 2017/2018 zaczynamy regularne treningi od 12. września.

WTORKI – SASKA – KĘPA – 20.30 – 22.00 

treningi tameshigiri dla shizanka – posiadaczy ostrego miecza

uchidojo na Lipskiej18 – treningi w małych grupach na zapisy

 ŚRODY – URSYNÓW – 19.30- 21.00

trening kenjutsu battodo

forum dawnego 92. Gimnazjum – Koncertowa 4 (stacja metro „Ursynów”, wejście jak do szatni, z przeciwnej strony niż na basen

ŚRODY – URSYNÓW – 21.00- 22.00

trening kobudo (w tym semestrze bo i tonfa)

forum dawnego Gimnazjum – SP 303 – Koncertowa 4 (stacja metro „Ursynów”, wejście jak do szatni, z przeciwnej strony niż na basen

PIĄTKI – PRAGA POŁUDNIE – 20.00 – 21.30 

trening kenjutsu battodo

Akademia Karate Tradycyjnego ul. Osowska 82, niedaleko Ronda Wiatraczna

POZA TYM:

REGULARNE TRENINGI TAMESHIGIRI

WEEKENDOWE SEMINARIA TEMATYCZNE: KODACHI, NITO-RYU, NAGINATA, SO-JUTSU, JUKENDO

REGULARNE TRENINGI KOBUDO (BO, TONFA, NUNCHAKU, SAI, KAMA)

nauka walki mieczem Warszawa

Demo Szkoły Samurajów. Kliknij na zdjęcie poniżej.
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r9YIn0a7j2U[/youtube]
 
Opłata za treningi wynosi 160 zł miesięcznie, zbierane co dwa miesiące, bez względu na ilość treningów, w których uczestniczy adept.
Wpisowe do Szkoły Samurajów wynosi 200 zł (trzeba zapłacić najpóźniej na trzecim treningu).
W ramach wpisowego początkujący otrzymuje skrypt szkoleniowy i płytę szkoleniową DVD. 
W Szkole można nabyć dwie podstawowe dla adeptów szermierki samurajskiej pozycje  w języku polskim: 
1. książkę z DVD sensei Piotrkowicza Kenjutsu – podręcznik walki mieczem katana.
 
 
podręcznik kenjutsu iaido
2. Obszerny podręcznik sensei Piotrkowicza pt. Podręcznik szermierki samurajskiej battodo wyd II.
A4, 248 stron, papier kredowany, setki zdjęć – pierwszy podręcznik walki mieczem japońskim  w języku polskim.
 
podręcznik battodo kenjutsu tameshigiri
Szkoła Samurajów – Samurai Juku rozpoczęła działalność w 2001 r. Wcześniej była to sekcja kenjutsu Warszawskiego Centrum Karate, gdzie hanshi Piotrkowicz prowadził treningi kenjutsu drewnianym bokkenem. Stopniowo ilość osób zwiększała się i byli to adepci niezwiązani z karate. Hanshi Piotrkowicz od początku rozwijał techniki battodo, wzorując się na szkołach: Toyama-ryu i Nakamura-ryu. Naturalną konsekwencją było stosowanie ubiorów z tradycji samurajskiej, a nie karategi czy judogi, wprowadzenie treningów mieczem i rozpoczęcie praktyki cięć. I tak powstała jedyna w swoim rodzaju Szkoła Samurajów.
Szkoła Samurajów (po japońsku SAMURAI JUKU) swoją nazwę zawdzięcza nawiązaniu do szkół samurajów w dawnej Japonii, a w szczególności do szkoły, jaką prowadził Saigo Takamori – „Ostatni Samuraj” oraz do polskiej tradycji „Szkoły Rycerskiej”. Chcemy zgłębiać arkana szermierki na miecze samurajskie oraz poznawać inne elementy wyszkolenia wojowników Japonii, nawiązując do pozytywnych wzorców i wartości zawartych w kodeksie bushido i filozofii Dalekiego Wschodu.

 

 
Jesteśmy pierwszym klubem w Polsce z regularnymi treningami tameshigiri – cięć ostrym mieczem

pod okiem najlepszych specjalistów w Europie, uczniów japońskich ekspertów (zakładka Tameshigiri). Treningi tameshigiri prowadzone są oddzielnie, poza treningami podstawowymi.

Uczymy letnitakże taiho-jutsu – sztuki obezwładniania przeciwnika w walce wręcz oraz posługiwania się bronią Nihon kobudo (wakizashi, yari, naginata, kij, laska, kusarigama, shuriken, mokuju). Większość z tych zajęć odbywa się na stażach i zgrupowaniach – obozach ch i zimowych.

za-zen mokuso medytacja battodoNa zdjęciu powyżej pokazana jest medytacja zazen – ciekawy aspekt drogi życiowej samuraja.

Na zajęcia przyjmujemy

 

m.in. zwiedziliśmy szkołę samurajów klanu Aizu.młodzież od 15 lat oraz dorosłych bez ograniczeń wiekowych, zarówno kobiety jak i mężczyzn.

Szkoła Samurajów to miejsce, gdzie nie tylko trenujemy budo, ale i poznajemy bogatą historię i kulturę Japonii i innych krajów dalekiej Azji. Poniżej dwa zdjęcia związane z wyprawą Szkoły Samurajów do Japonii w listopadzie 2008 r.: zdjęcie zachęcające do wyprawy i plakat dotyczący prezentacji multimedialnej sensei Piotrkowicza z tej wyprawy.

Japonia samuraje rycerze bushi

Japonia historia kultura samuraj

Początkujący mogą przystąpić do treningów w stroju sportowym (dół dresu – najlepiej ciemnej barwy i biała lub ciemna koszulka z krótkim rękawem). Już na pierwszym treningu niezbędne jest posiadanie drewnianego miecza zwanego bokken (bokuto), koniecznie z tsuba. Ćwiczymy na bosaka lub w specjalnych skarpetach – tabi. Późniejszy etap to zakup miecza miękkiego choken i maski do wolnej walki treningowej. Natomiast po zakupie miecza treningowego mozoto, zwanego też iaito należy zaopatrzyć się w czarne spodnie samurajskie, zwane hakama, szeroki pas obi oraz białą lub granatową górę, zwaną keikogi. Do treningów tameshigiri – cięć mieczem samurajskim można przystąpić już w pierwszym roku nauki, bezpośrednio po nabyciu ostrego miecza shinken – katana.
W pierwszym semestrze niezbędne jest zaopatrzenie się w książkę sensei Piotrkowicza pt. Podręcznik szermierki samurajskiej Battodo. Zawiera ona podstawy teoretyczne treningu battodo, a szczególnie tameshigiri.

nauka kenjutsu iaido Warszawa

TEL/FAKS 22 6725561

Dla osób spoza Warszawy, które nie mogą uczestniczyć w systematycznych treningach istnieje możliwość brania udziału w weekendowych imprezach typu staż, seminarium. Po otrzymaniu zgody sensei Piotrkowicza można również wziąć udział w obozie letnim lub zimowym (gasshuku) oraz w seminariach z udziałem światowej sławy instruktorów zagranicznych. W przypadku kilku fascynatów szermierki samurajskiej w innej miejscowości pomagamy w założeniu koła – dantai battodo Szkoły Samurajów.

kumitachi sparing mieczami bokken
Sztuki walki mieczem samurajskim sensei Tomasz Piotrkowicz uczył się od mistrzów japońskich. Wprowadził do Polski battodo – sztukę realnej szermierki samurajskiej, opartą na treningu ostrym mieczem, na stojąco, bez zbędnych ozdobników i ryzykownych ruchów. Podstawę szkoleniową w battodo stanowią techniki szkoły Toyama-ryu, opartej na praktycznym szkoleniu oficerów w Akademii Wojskowej Toyama. Techniki te rozwinął po II wojnie światowej soke Taizaburo Nakamura (1911 – 2003), którego sensei Piotrkowicz zawiadomił o założeniu grupy trenującej batodo w Polsce i z którym czuje się związany duchowo do dzisiaj.
Sensei Piotrkowicz jest światowej klasy ekspertem w dziedzinie tameshigiri, czyli cięć mieczem namoczonych mat słomianych, bambusów itp. Pobierał lekcje od japońskich ekspertów battodo, takich jak: Tabuchi, Ueki, Saruta, Nomura, Suzuki, Hataya, Obata. Rozwinął te umiejętności i usystematyzował w Szkole Samurajów. Trudnej sztuki szermierki samurajskiej uczy się od mistrza szermierki kaicho Tetsundo Tanabe, twórcy Goshindo i sportu chanbara. Otrzymał od niego 7. dan w sztuce tameshigiri i 5. dan za umiejętności w walce choken morote (długi miecz japoński).
Sensei Piotrkowicz posiada aktualnie stopnie mistrzowskie w wielu japońskich sztukach budo, np. 6. dan w bo-jutsu (walce kijem), 5. dan w so-jutsu (walce yari – włócznią japońską), 5. dan w tanto-jutsu (walce nożem), 5. dan kodachi (szermierce krótszym mieczem samurajskim).
W sztuce ken-jutsu korzysta także z dorobku jednego ze swoich nauczycieli karate – soke Takayuki Kubota, który rozwinął własny system walki mieczem, tworząc innowacyjne kata czyli formy. Jego szkoła miecza nosi nazwę kenjutsu Toshin-ryu (“to” – “miecz”, “shin” – “dusza, duch”, “ryu” – “kierunek, szkoła”). Ze szkoły Gosoku-ryu (twardy i szybki styl, którego soke jest mistrz Kubota) pochodzi część technik taiho-jutsu – samurajskiej sztuki obezwładnień. Mistrz Piotrkowicz posiada obecnie w karate jeden z najwyższych stopni w Europie 8. dan.

Zapraszamy na stronę karate Warszawskiego Centrum Karate

Mistrz Piotrkowicz jest prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Budo i współpracuje ze Światową Federacją Budo, od której uzyskał w 2014 r. najwyższy tytuł trenerski w japońskich sztukach walki hanshi. Wcześniej od trzech japońskich federacji sztuk walki otrzymał jako pierwszy Polak  inny zaszczytny tytuł shihan (2004, 2012).

Naszym celem jest wytrenowanie ciała i umysłu na wzór bushi – rycerzy, wojowników dawnej Japonii oraz doskonalenie się w sztukach walki Kraju Kwitnącej Wiśni.